آشنایی بیشتر با لایه پوست درم

رفع تیرگی دور چشم
اکتبر 3, 2022
زخم چرکی اپ
چگونه زخم را ببندم
اکتبر 5, 2022

پوست از 3 لایه اصلی تشکیل شده که هرکدام از این لایه های پوستی شامل زیرلایه و ضمائمی هستند که کارکرد خود را دارند و در حفظ ساختار کلی پوست نقش دارند.

لایه های پوست

اپی درم
درم
هیپودرم

پوست با دارا بودن سطح متوسطی حدود ۲ متر مربع (۲٫۵ یارد مربع)، یکی از بزرگ‌ترین اعضا بدن است. پوست یک سد محافظتی بین محیط جهان اطراف با عضلات، اعضای درونی و رگهای خونی و اعصاب بدن تشکیل می‌دهد. مو و ناخنها از پوست منشأ گرفته و یک حفاظت اضافی ایجاد می‌کنند. ظاهر پوست به‌طور گسترده‌ای تغییر می‌کند؛ که این تغییر نه تنها به دلیل عواملی همچون افزایش سن بوده، بلکه، نمایش دهنده نوسانات هیجانی و سلامت عمومی، نیز است.

پوست یک عضو زنده است هرچند فوقانی‌ترین لایه آن لایه‌شاخی (اِستراتوم کورنِئوم) و روپوست (اپیدرم) بوده که سطح پوست را تشکیل می‌دهند و متشکل از سلولهای زنده و مرده هستند و در هر فرد حدود ۳۰ هزار عدد از این سلولها در هر دقیقه ریزش می‌کنند. با این وجود سلولهای زنده پوست دائماً در قسمت زیری تر روپوست تولید شده تا جایگزین این سلولها گردند. در زیر روپوست، درم قرار گرفته که حاوی عروق خونی، پایانه‌های عصبی و غدد است. لایه‌ای از چربی در زیر درم قرار می‌گیرد و به عنوان یک عایق، ضربه گیر و منبع انرژی عمل می‌کند.

تاثیر نژاد بر ساختار پوست

اثر بسیار اندکی بر روی پوست انسان‌ها دارد و تنها تفاوت آن به پراکندگی غدد داخل پوست منحصر می‌شود. رنگ تیره بر سلول‌های خاصی در پوست برمی‌گردد که تقریبا تعداد آنها در تمامی انسان‌ها مشابه است در بعضی از نژادها ، سلول‌ها بزرگ‌تر بوده و تولید ملانین بیشتری می‌کند. سایر عوامل نظیر رنگ مو و میزان لطافت پوست موروثی است .

وظیفه درم

اپیدرم را به کمک شبکه وسیع وظریف مویرگها ی خونی خود ، تغذیه می کند .

به کمک شبکه محکمی از کلاژن و رشته های پروتئینی الاستین، سبب استحکام بافت پوست می شود .

خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست را تامین می کند .

به عنوان یک منبع دخیره آب عمل می کند .

پوست را در مقابل آسیبهای مکانیکی محافظت می کند .

نقش مهمی به عنوان یک گیرنده حسی ویک تنظیم کننده داخلی بازی می کند

درم

درم ۵ تا ۷ برابر ضخیم­ تر از اپیدرم است ­و به وسیله یک غشاء پیوندی پایه به آن متصل شده است.
درم از یک غشاء ضخیم ارتباطی تشکیل شده است که در حقیقت شبکه بهم بافت ه­ای است از مویرگ ­های خونی­ و لنفی، رشته­ ها و پایانه­ های عصبی ­و حسی، کلاژن­و فیبرهای پروتئینی الاستینی که وظیفه آن­ ها نگهداری ­و حفظ رشته­ های عصبی می ­باشد. درم اصلی ­ترین لایه پوست بوده و سلول­ های فیبروبلاست (تولیدکننده کلاژن ­و الاستین) سلول­ های اصلی تشکیل­ دهنده این لایه می ­باشند. فولیکول­ های مو ، مویرگ­ های خونی ، غده­ های چربی ­و عرق نیز در این لایه قرار دارند

ملانین چیست

ملانین (melanin) رنگدانه­ ای است که در سلول­ های اپیدرمی ساخته و ذخیره می ­شود و سبب حفاظت بیشتری در برابر پرتو فرابنفش خورشید می­ گردد.

پوست مردان به علت تولید بیشتر مواد مترشحه غدد چربی، چرب ­تر است. مواد شیمیایی مترشحه از غدد زنانه، پوست را صاف­تر و لطیف ­تر می­ کند.

همانطور که می‌دانید سیستم ایمنی در بدن هر فرد بسیار مهم است. اگر به خاطر داشته باشید با بررسی های مختلف لایه های پوست متوجه شدیم برخی لایه ها از ایجاد عفونت جلوگیری کرده و نقش مهمی در افزایش ایمنی بدن ایفا می‌کنند. در لایه درم برخی غدد قرار دارند که توسط این غدد مواد زاید جمع آوری و به کمک پوست دفع می‌شوند و اگر این عمل صورت نگیرد مواد زائد در بدن باقی مانده و باعث ایجاد بیماری می ‌شوند.

ریمو حرفه ای تتو صورت در رشت 09200786766

رشد پوست

در اکثر نواحی بدن، روپوست، چهار لایه دارد. در تحتانی‌ترین قسمت، لایه قاعده‌ای قرار دارد، که در آن سلولهای جدید ساخته می‌شوند. به موازات حرکت به سطح، سلولها تغییر می‌کنند تا لایه‌های بینابینی یعنی سلولهای خاردار و دانه‌ای را تشکیل دهند. سلولهای در عرض ۲–۱ ماه به سطح می‌رسند. لایه سطحی متشکل از سلولهای مسطح مرده است که دائماً ریزش می‌کنند.

درم ابريژن برای چه افرادی مناسب است

• داراي درجات خفيف تا متوسط پيري پوست باشند.
• از لحاظ فيزيكي سالم باشند.
• داراي اسكارهاي آكنه صورت، آسيب ناشي از آفتاب باشند.
• داراي اهداف اختصاصي اما واقع بينانه در ذهن براي بهتر شدن ظاهر خود باشند

ساخت سلول های جدید پوست

سلول های جدید پوست در انتهای اپیدرم تشکیل می شوند.
آن ها حدود یک ماه طول می کشد این سلول ها به لایه بالای اپیدرم برسند.
سلول های جدید با سلول های قدیمی در روی سطح پوست جایگزین می شوند.

کراتینوسیت

سلول‌های کراتینوسیت که بیشتر از 90% سلول‌های این لایه پوست را تشکیل می‌دهد. کار این سلول‌ها تولید و ذخیره سازی کراتین است که مانع از تبخیر آب از سطح پوست می‌‌باشد.

این سلول‌ها هنگامی که از عمقی‌ترین لایه های پوست ساخته می‌شوند به سطح می‌آیند و هرچه به سطح پوست می‌رسند از رگ‌هایی خونی که کار تامین اکسیژن و مواد غذایی را برای این سلول‌ها انجام می‌دهند دور می‌شوند و در نتیجه تغییر شکل می‌دهند و مسطح می‌شوند و در نهایت به عنوان سلول‌های مرده از سطح پوست جدا شده و می‌ریزند.

سلول فیبروبلاست

فیبروبلاست ها مهترین سلول های لایه درم هستند که کار آنها تولید کلاژن و الاستین می باشد. کلاژن و الاستین رشته های پروتئینی هستند که مانند بافت همبند باعث استحکام و قوام پوست می شوند. به مرور زمان تولید این پروتئین در پوست کاهش پیدا کرده و باعث ایجاد چروک ها در پوست می شود.

وظایف پوست

• نقش اساسی در زیبایی و ظاهر فردی
• سد محافظتی در مقابل باکتری ها و عوامل خارجی
• محافظت بدن از اشعه ماوراء بنفش خورشید، ضربه و آلرژن ها
• تنظیم درجه حرارت بدن با تولید عرق
• حفظ و تنظیم آب و الکترولیت
• عضو حس لامسه، فشار، درد، سرما و گرما
• قسمتی از سیستم ایمنی بدن
• تولید کننده ویتامین دی
از اینستا ما دیدن فرمایید

پاک کردن راحت تتو در رشت با قیمت منصفانه

instagram.com/up.microblad

http://upremove.ir

09200786766

http://cargoup.blogfa.com

پشتیبانی آپ ریمو
پشتیبانی آپ ریمو
سوالات مربوط به ریمو را از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت