زرد زخم چیست؟

رزاسه آپ
رزاشیا چیست
اکتبر 20, 2022
کره پوست
راز پوست زیبای کره ای ها
اکتبر 22, 2022

مقدمه

زرد زخم که با نام علمی Impetigo شناخته می‌شود یکی از عفونت‌های پوستی رایج است
زرد زخم یک عفونت پوستی شایع و بسیار مسری است که به طور عمده بر نوزادان و کودکان ۲ تا ۵ ساله تاثیر می‌گذارد اما با این وجود می‌تواند در هر سنی دیده شود. اولین علامت زرد زخم لکه‌های قرمز پوستی و خارش پوست است. زرد زخم معمولا به صورت زخم‌های قرمز روی صورت، به ویژه در اطراف بینی و دهان کودک و در دست و پا ظاهر می‌شود. زخم‌ها گسترش یافته و پوسته‌های عسلی رنگ را تشکیل می‌دهند.

زرد زخم یک عفونت واگیر و سطحی پوست است علائم زرد زخم اغلب در اطراف لب، بینی، گوش و قسمت هایی از دست و پا ایجاد میشود.

زرد زخم در صورت تماس نزدیک فرد مبتلا با اطرافیان خود قابلیت سرایت به آنان را نیز دارد. زرد زخم میتواند در تمام سنین رخ دهد، اما در شیرخواران و کودکان شایعتر میباشد

در ادامه با آپ ریمو همراه باشید

کودکان ۲-۱۰ سال و شیرخوران بیشترین گروه سنی در معرض خطر می‌باشند. علت این امر عدم تکامل رشد سیستم ایمنی در کودکان می‌باشد

تماس مستقیم با فرد آلوده یا لوازم شخصی وی

محیط‌های شلوغ

هوای گرم و مرطوب: زرد زخم در تابستان شایعتر است.

شرکت در ورزش‌هایی که تماس پوست به پوست در آن‌ها وجود دارد، نظیر فوتبال و کشتی

داشتن التهاب پوستی مزمن نظیر درماتیت آلرژیک

بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی در دیابت

علل ایجاد زرد زخم

هنگام تماس با زخم افرادی که به زرد زخم مبتلا هستند یا لمس اشیاء متعلق به آنها مانند البسه، ملحفه و حوله، در معرض باکتری عامل زرد زخم قرار می گیرید.

instagram.com/up.microblad

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت

http://upremove.ir

09200786766

زرد خوب پوست فیشیال آنزیم ریموی upremove

زرد زخم چه علایمی دارد؟

انواع مختلفی از زردزخم با علائم متفاوت وجود دارد، اما معمولاً به صورت خوشه‌ای از تاول‌های کوچک قرمز رنگ ظاهر می‌شود که ترشح دارند، می‌ترکند و گسترش می‌یابند. اما با توجه به باکتری عامل آن، ممکن است تاول‌ها بزرگ‌تر و مقاوم‌تر باشند. پوست اطراف تاول‌ها می‌تواند قرمز باشد. ممکن است غدد لنفاوی کودک شما در ناحیه‌ٔ عفونت متورم شود.

زرد زخم غیرتاولی

این نوع زرد زخم، که به آن زرد زخم مسری هم گفته می‌شود، شایع‌ترین زرد زخم در کودکان بوده و بسیار مسری است. این نوع زرد زخم معمولاً با ظهور تاول‌های قرمزی در اطراف دهان و بینی شروع می‌شود.

زرد زخم فصلی

یکی از ویژگی‌های این بیماری، فصلی بودن آن است؛ زیرا باکتری‌ها در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کنند، پس این بیماری در فصل تابستان و پاییز در آب و هوای شمالی به اوج می‌رسد. لازم به ذکر است که در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب، معمولا این بیماری در تمام طول سال دیده می‌شوند.

قدمت زرد زخم

معمولاً تاول‌های ناشی از زرد زخم تاولی بیشتر از تاول‌های ناشی از سایر انواع زرد زخم دوام دارند. عموماً نواحی اطراف تاول‌ها قرمز است و خارش دارد.

زرد زخم یک بیماری قدیمی است. قدمت آن به قرن چهاردهم میلادی در انگلستان برمی‌گردد و از کلمه لاتین impetere به معنای حمله کردن گرفته شده است.

با این ‌که هر کسی می‌تواند دچار زرد زخم شود اما این بیماری بیشتر در کودکان (خصوصا در گروه سنی ۲ تا ۵ سال) رخ می‌دهد. همچنین به دلیل تمایل رشد باکتری‌ها در شرایط گرم و مرطوب این بیماری در فصل بهار نمایان و در تابستان به اوج می‌رسد.

آیا زرد زخم واگیر دار است؟

آیا زرد زخم مسری است؟ زخم‌های باز زرد زخم بسیار مسری هستند. خاراندن زخم‌ها و ترشح مایعات آن باعث انتقال عفونت از یک نقطه پوست به نقاط دیگر و یا حتی به افراد دیگر می‌شود. در مواردی عفونت با لمس تاول ایجاد شده نیز گسترش پیدا می‌کند.

پس جواب بله است زرد زخم مسری است

اختلالات پوستی شایع در کودکان -که با زرد زخم اشتباه گرفته می‌شود

آبله‌مرغان
قارچ پوستی
درماتیت (اگزما تماسی)
بیماری دست و پا و دهان (coxsackievirus)
تب اسکارلت یا مخملک
پسوریازیس
بیماری پنجم
بیماری ششم (روزئولا اینفانتوم)

عواملی که خطر ابتلا به زرد زخم را افزایش می‌دهند

سن: زرد زخم اغلب در کودکان ۲ تا ۵ ساله دیده می‌شود.
محیط‌های شلوغ: زرد زخم می‌تواند به راحتی در مدارس و مهد کودک‌ها منتقل شود.
آب و هوای گرم و مرطوب: زرد زخم در فصول تابستان شایع‌تر است.
برخی ورزش‌ها: مشارکت در ورزش‌هایی که شامل تماس پوست با پوست هستند، مانند فوتبال یا کشتی، خطر ابتلا به زرد زخم را افزایش می‌دهد.


پوست آسیب دیده

باکتری‌هایی که باعث ایجاد زرد زخم می‌شوند اغلب پوست از طریق آسیب‌های پوستی، نیش حشرات یا بثورات پوستی وارد بدن شما می‌شوند.
افراد با شرایط خاص: بزرگسالان و افراد مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف با احتمال بیش‌تری دارد که مبتلا به اکتیما شوند.

درمان زرد زخم

درمان زرد زخم مانند بسیاری از بیماریها به نوع و شدت بیماری بستگی دارد.درمان زرد زخم معمولی (غیرتاولی) به وسیله شستشو با صابونهای ضدباکتری رایج در بازار و استفاده از پمادهای موضعی آنتی بیوتیکی (آنتی بیوتیک هایی که روی پوست مالیده میشوند)، به سادگی امکانپذیر است و عفونت طی 2 تا 3 روز از بین میرود، اما در مورد بیماری زرد زخم تاولی و همچنین نوع منتشر شده آن، استفاده آنتی بیوتیکهای خوراکی و در موارد شدید حتی تزریق توصیه میشود.

instagram.com/up.microblad

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت

http://upremove.ir

09200786766

پشتیبانی آپ ریمو
پشتیبانی آپ ریمو
سوالات مربوط به ریمو را از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت