لک pih چیست

بدشکل کلویید
تا چه حد از کلویید مطلعید؟
نوامبر 7, 2022
پیشانی ریمو فشیالی
مزایای لیفت پیشانی
نوامبر 9, 2022

مقدمه

پوستهای تیره تر بیشتر مستعد این اختلال می باشند. در طی این پدیده بدنبال التهاب در اپیدرم سلول های ملانوسیت تحریک شده و رنگدانه بیشتری را منتشر می کنند که این انتقال رنگدانه ها به سایر سلولهای پوست اطراف موجبات تغییر رنگ و بروز لک را موجب می گردد.عارضه PIH جز عوارضیست که درمان آن بعضا نیاز به گذشت زمان طولانی 6 ماه تا یکسال داشته و از این حیث موجبات بروز استرس در فرد مبتلا می شود. استفاده از کرم های لایه بردار و یک داروی ضد لک مثل هیدروکینون یا کوجیک اسید به همراه یک استروئید موضعی می تواند در درمان این معضل بسیار کمک کننده باشد.

 

علت ایجاد PIH

زمانی ایجاد می شود که زخم یا تحریک پوستی مانند خراش، بثورات پوستی یا جوش باعث ملتهب شدن پوست شود. با بهبودی پوست، ملانین بیش از حد (پروتئینی که به پوست رنگ می دهد) تولید می کند. اکثر افراد مبتلا به آکنه درجاتی از PIH دارند و فقط جوش بزرگ نیستند که باعث ایجاد این لکه‌ ها می‌شوند، هیپرپیگمانتاسیون می‌تواند به دنبال جوش‌ ها و لک‌ های نسبتاً جزئی نیز ایجاد شود.

PIH همچنین پس از درمان با برخی از دستگاه های الکترومگنتیک همانند اولتراسوند، رادیوفرکونسی، دیود نور افشان و همچنین به دلیل میکرودرم ابریشن می تواند بوجود آید.

به طور معمول زمانیکه سلولهای لایه بازال لایه اپی درم بیماردرگیر شده باشند همانند آنچه در، لیکنوئید درماتوز یا لوپوس اریتماتوز رخ می دهد ، PIH از شدت بیشتری برخوردار است .

کک مک (Lentigines)

این لکه ها به علائم پیری زودرس (freckles یا premature aging ) نیز معروف هستند. معمولا در افراد با پوست روشن بعد از 60 سالگی نمایان می شود و در عموم افراد در مجاورت خورشید ( UV ) ایجاد می گردد. ولی در پوست های بسیار روشن در سنین جوانی نیز در اثر قرار گرفتن در مجاورت خورشید ایجاد می گردد.

اما لک چگونه بوجود می آید؟

به طور طبیعی ملانین به صورت یکنواخت در پوست پراکنده می‌شود. در شرایطی که در نقاط خاصی از پوست ملانین بیش از حد تولید شود و یا به صورت غیر نرمال در پوست توزیع شود، لک ایجاد می شود.
در اغلب کرم های موضعی یکی از پنج ماده موثر اصلی ، Hydroquinone ، Azelaic Acid ، Kojic Acid ، Mandelic Acid ،Niacinamide یا Arbutin وجود دارد.

درمان PIH

همان ایجاد لک بدنبال سوختگی های مختلف مثلا ناشی از لیزر و یا میکرونیدلینگ می باشد . پوستهای تیره تر بیشتر مستعد این اختلال می باشند. در طی این پدیده بدنبال التهاب در اپیدرم سلول های ملانوسیت تحریک شده و رنگدانه بیشتری را منتشر می کنند که این انتقال رنگدانه ها به سایر سلولهای پوست اطراف موجبات تغییر رنگ و بروز لک را موجب می گردد.عارضه PIH جز عوارضیست که درمان آن بعضا نیاز به گذشت زمان طولانی 6 ماه تا یکسال طول بکشد

در درمان PIH برخی از درمان ها به محو شدن آن کمک خواهد کرد. برخی ممکن است به طور کامل لک های تیره را پاک نکنند، اما حداقل ممکن است آنها را به میزان قابل توجهی روشن میکنند. اگر نمی خواهید منتظر روشن شدن طبیعی لکه ها باشید، درمان می تواند به تسریع زمان محو شدن کمک کند.استفاده روزانه از ضد آفتاب مناسب و معمولا باSPF مناسب محل زندگی یکی از مهمترین واساسی ترین بخشهای هر رژیم درمانی برای PIH به شمار می رود

دلایل دیگر PIH

آفتاب سوختگی
لایه برداری شیمیایی
درم ابریژن
لایه برداری با لیزر
اسکار آکنه در مقابل PIH

پاك كردن تاتو ابرو - هزینه ریموو تاتو ابرو با لیزر در 1400 - upremove

upremove instagram.com/up.microblad پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت http://upremove.ir 09200786766

آنالیز پوست

برای افزایش شانس موفقیت شیوه درمان، جزئیات آنالیز پوست حیاتی است و عوامل بوجود آورنده باید به درستی تعیین گردد ، مثل میزان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، شرایط پزشکی کنونی و گذشته و یا میزان استفاده از قرص های ضد بارداری.

لک های ناشی از آفتاب

عمده لک های پوست به دلیل قرار گیری طولانی مدت، زیر نور آفتاب به وجود می آیند. معمولاً لک هایی که به دلیل تغییر رنگ پوست زیر نور آفتاب به وجود می آیند، با کرم های ضد لک درمان می شوند.

 

PIH درمال

عوارض مرتبط با PIH به مشکلات زمینه ایی ایجاد کننده التهاب وابسته است و اگر این افزایش رنگدانه ها (لک) در مناطقی خاص و تاثیر گذار بر زیبایی رخ دهد میتواند موجب بروز ناراحتی های روحی قابل توجهی گردد .

PIH معمولا خودبخود با گذر زمان و درمان به بهبود می یابد.اما بقایای هایپرپیگمنتیشن اپیدرمال(لک های عمیق پوستی) ممکن است 6 الی 12 ماه بعد از پروسه التهابی اولیه و زمینه ایی باقی بماند و این درحالیست که اثرات PIH درمال ممکن است تا سالها قابل مشاهده باشد.

 

 

instagram.com/up.microblad

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت

خانه

09200786766

پشتیبانی آپ ریمو
پشتیبانی آپ ریمو
سوالات مربوط به ریمو را از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت