خارش بعد از زخم

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت 09200786766 https://upremove.ir اینستاگرام up.remove
روشهای برجسته سازی لب
آوریل 24, 2023
پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت 09200786766 https://upremove.ir اینستاگرام up.remove
لوازم آرایش و پوست
آوریل 26, 2023

مقدمه

بدن در صورت ایجاد بریدگی یا خراش، موادی شیمیایی به اسم هیستامین را آزاد می‌کند که می‌تواند منجر به بروز خارش شود. مغز در طول بهبود زخم، سلولهای جدیدی تشکیل می‌دهد که این فرایند موجب خارش می‌شود. خارش زخم می‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولاً نشانه‌ای از درست بودن فرایند بهبود زخم خواهد بود

در ادامه با آپ ریمو همراه ما باشید

اسکار جدید

هنگامی که چیزی به پوست شما آسیب می رساند، انتهای عصب بدن نیز ممکن است آسیب ببیند. پایانه های عصبی می توانند بسیار حساس شده و با شروع بهبودی، احساس خارش ایجاد کنند.

اسکارهای جدید به چند دلیل ایجاد می شوند:

به دلیل لک های آکنه
بریدگی و خراشیدن
کشش بیش از حد پوست که منجر به ترک می شود
عمل جراحی

خاصیت مرطوب کننده در بهبود خارش

مرطوب کننده ها مانند کرم ها و لوسیون ها ایده خوبی برای آبرسانی به لایه خارجی پوست به حساب می آیند. آن ها اغلب برای کنترل بیماری های پوستی که باعث خارش و خشکی می شوند، بسیار ضروری هستند.

یک مرطوب کننده خوب که برای درمان خارش در نواحی زخم مناسب است، باید حاوی مواد مرطوب کننده و نرم کننده باشد. مواد موجود در این مرطوب کننده، آب را به داخل پوست شما می کشاند در حالی که نرم کننده ها روی سطح پوست یک لایه محافظ ایجاد می کنند که باعث مرطوب ماندن ناحیه زخم شده می شود.

واکنش آلرژیک (ازدیاد حساسیت)

این حالت یک اورژانس پزشکی محسوب می شود و نیازمند مراقبت های فوری است
ضایعات پوستی زمانی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی بدن به آلرژن های موجود در پوست واکنش نشان می دهد
ضایعات پوستی ایجاد شده ظاهر چرمی داشته و دچار خارش هستند و معمولا چند دقیقه تا چند ساعت پس از تماس با آلرژن بوجود می آیند
ضایعات قرمز، دچار خارش و پوسته ریزی ممکن است ساعت ها تا روزها پس از تماس پوست با آلرژن بوجود بیایند
واکنش های آلرژیک شدید و ناگهانی ممکن است باعث ایجاد ورم در بافت ها و دشواری تنفس شوند که باید سریعا درمان شود

استفاده از باندهای ورقه ای سیلیکونی : این بانداژها در اکثر داروخانه ها موجود است و می توان آنها را به عنوان چسب استفاده کرد یا روی ناحیه آسیب دیده قرار داد.
استفاده از باندهای فشاری خاص یا گن بعد از جراحی: این بانداژها از طریق مطب پزشک یا داروخانه در دسترس هستند. گن یا بانداژهای فشاری به طور مداوم روی اسکار فشار می آورند تا از سفت شدن جای زخم جلوگیری کنند.
ماساژ دادن بافت اسکار : که می تواند به نرم شدن و صاف کردن جای زخم کمک کند. حداقل سه بار در روز جای زخم را با حرکات کوچک و دایره‌ای به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر ماساژ دهید و به اندازه‌ای که قابل تحمل است فشار وارد کنید. مهم است بدانید که ماساژ معمولاً در درمان اسکارهای ۲ ساله یا بیشتر مؤثر نیست.
استفاده از کرم های ترمیم کننده حاوی عصاره پیاز : این کرم های ترمیم کننده می تواند به کاهش ظاهر جای زخم کمک کند. آنها باید به طور منظم در طول چند ماه استفاده شوند تا نتایج را مشاهده کنید.

خونریزی و زخم پوست

یک سد بزرگ را در نظر بگیرید، اگر روی بدنه سد حفره ای ایجاد شود، ابتدا با بستن اجمالی حفره و بند آوردن آب جلوی نشت را می گیرند.

خونریزی اولین مرحله در بهبود زخم است. طبق بررسی محققان دانشگاه استنفورد، همراه با خونریزی، مایع لنفاوی و پلاسمای موجود در خون در محل خونریزی انباشه می شوند. این کار لخته شدن خون و بسته شدن زخم را در پی دارد.

چه زمانی خارش زخم خطرناک است؟

در برخی از مواقع خارش زخم می تواند به عنوان یک هشدار تلقی شود. در برخی موارد، خارش زخم ممکن است نشان دهنده این باشد که یک واکنش آلرژیک در سطح پوست ما ایجاد شده است. بنابراین اگر خارش زخم شما شدیدتر از حد متوسط شد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

از طرفی دیگر، خاراندن زخم می تواند روند بهبودی را با اختلال روبرو کند. زیرا در بسیاری از شرایط افراد تحمل خارش زخم را ندارند و شروع به خاراندن سطح زخم می کنند، این خاراندن می تواند بافت های تازه تشکیل شده را خراش دهد، سلول های لایه های عمیق تر پوست را مختل کند و آسیب بیشتری به پوست سالم اطراف وارد کند. همه اینها می تواند خطر عفونت را افزایش دهد، که منجر به افزایش مدت زمان بهبود زخم می شود.

هیستامین و خارش پوست

یکی دیگر از فاکتورهای بروز احساس خارش در محل زخم، وجود ماده شیمیایی هیستامین است که بدن برای کمک به رشد سلولهای پوستی آزاد می‌کند. هیستامین می‌تواند علائمی مثل واکنش‌های آلرژیک (شامل خارش) را به همراه بیاورد و به همین دلیل هم افراد درگیر حساسیت‌های مختلف، قرص آنتی هیستامین را برای کاهش نشانه‌هایشان مصرف می‌کنند.

از موادی که خاصیت خنک کننده دارند، استفاده کنید

روش خوب برای تسکین خارش پوست استفاده از پارچه سرد یا مرطوب و از همه مهم تر بسته یخ در منطقه آسیب دیده به مدت 10-5 دقیقه است. خنک سازی به کاهش التهاب در خارش کمک شایانی خواهد کرد. همچنین نگه داشتن کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده در یخچال بهترین گزینه برای درمان خارش است.

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت
09200786766
https://upremove.ir
اینستاگرام up.remove

 

خطرات ناشی از خارش زخم چیست

خارش زخمی که در تلاش برای التیام است می‌تواند به بافت تازه تشکیل شده‌ی آن آسیب بزند. در صورت وقوع چنین اتفاقی، فرآیند التیام کندتر شده و زخم جای بخیه را مستعد عفونت و اسکار اضافی می‌کند. علاوه بر این، میکروب‌های آسیب‌رسان نوک انگشتان را به زخم منتقل می‌کند و باعث عفونی شدن زخم می‌شود. باید به یاد داشت که علاوه بر بینی، یکی از جاهای مورد علاقه‌ی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در بدن، نوک انگشتان است

حساسیت به غذا

این حالت یک اورژانس پزشکی بوده و نیازمند مراقبت های فوری است و زمانی بوجود می آید که دستگاه ایمنی بدن به صورت نامتناسبی به مواد موجود در غذاها یا مایعات مختلف واکنش نشان می دهد. علائم از خفیف تا شدید متغیر بوده و شامل عطسه ، خارش چشم ها، ورم، قرمزی، کهیر، کرامپ شکمی، تهوع، استفراغ و دشواری تنفس می باشند. بسته به پاسخ دستگاه ایمنی، علایم ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت پس از مصرف غذای حاوی آلرژن (ماده ی حساسیت زا) بوجود بیایند. مواد غذایی متداولی که باعث حساسیت می شوند عبارتند از شیر گاو، تخم مرغ، گردو و انواع آجیل، ماهی، صدف، مغزها، گندم و سویا.

دلیل خارش زخم چیست؟

هنگامی که در بدن شما زخم ایجاد می شود، پوست و سایر اعضای آن قسمت به ترمیم خود می پردازند. پایانه های عصبی این ترمیم و تغییر را به صورت مداوم به مغز ارسال می کنند. سیگنال هایی که از طریق نخاع به مغز می رسند، باعث تحریک پوست و در نتیجه حس خارش زخم در محل ترمیم می شوند.

شاید از اقوام یا آشنایان کهنسال خود شنیده باشید که می گفتند خارش زخم، نشانه خوب شدن آن است. این جمله به ظاهر ساده که از قدیم الایام سینه به سینه منتقل شده و به ما رسیده، اکنون جنبه علمی دارد و صحت آن اثبات شده است.

فرایند درمان زخم

بسیاری از افراد تصور میکنند که خارش زخم، نشانه التیام و بهبود کامل آن زخم است. ولی این باور اشتباه است که در بین بسیار از افراد رایج شده است . در واقع خارش زخم یک عارضه جانبی طبیعی است و به عنوان یکی از مراحل بهبود طبیعی زخم به حساب می آید.

همانطور که در قسمت ابتدایی مقاله گفتیم، هنگامی که بدن ما دچار زخمی می شود، تعدادی از فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی تقریباً بلافاصله شروع به محافظت از بدن می کنند. اولین کار جلوگیری از هرگونه خونریزی ناشی از پارگی رگ های خونی است

پاک کردن راحت تتو و همچنین آنزیم تراپی و پاکسازی و فیشیال اختصاصی پوست در رشت
09200786766
https://upremove.ir
اینستاگرام up.remove

پشتیبانی آپ ریمو
پشتیبانی آپ ریمو
سوالات مربوط به ریمو را از من بپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت